دهکده حقوقی سفید (دهکده تخصص)

نمود تخصص در حوزه حقوق، از اهداف عالیه ماستشهر داوری دهکده سفید

شهر داوری

"إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَيْنَ أَخَوَيْكُمْ وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ"
((مومنان همه برادر یکدیگرند، پس همیشه بین برادران خود صلح دهید و خدا ترس و پرهیزکار باشید تا مورد لطف و رحمت الهی قرار گیرید)).شهر داوری طبیعت زندگی انسان اقتضاء برقراری مناسبات و روابط اجتماعی با دیگران را دارد و از سوی دیگر زندگی اجتماعی بالقوه، منشا بروز اختلافات میان افراد جامعه است.
در وهله اول به نظر می‌رسد آسوده ترین راه گریز از مواجهه با معضلات حقوقی، طرح دعوی در محاکم باشد. اما با کمی تأمل در می یابیم که وجود یک میانجی و داور مجرب و منصف، که علاوه بر چیرگی در موضوع مورد نزاع، بتواند به نیک ترین شیوه و با تبیین بجای مفاهیم و اقناع منصفانه، طرفین دعوا را به یکدیگر متمایل نماید، می‌تواند به غایت مفید فایده باشد.
داوری از سنت‌های ارزشمند جوامع بشریست که هدف مطلوب آن رفع اختلافات حقوقی است، تسریع در حل نزاع، اصرار بر تسالم و تصالح، محرمانه ماندن اطلاعات، تخصصی بودن، و درک عرف خاص و ... از ویژگی های منحصر به فرد نهاد داوری می‌باشد.
تمایل به کاهش نقش قاضی حرفه ای و تلاش در جهت دست‌یابی به راه حل‌های غیررسمی، در برطرف نمودن منازعات از ویژگی‌های برتر و ارزشمند نظام حقوقی اسلام است و هنر مردمی کردن حل و فصل اختلافات در قرآن کریم نیز بسیار تاکید و در باب داوری آیه‌های بسیاری وجود دارد، از جمله : سوره زمر آیه 29، سوره یونس آیه 47، سوره مائده آیه 48و... .
در حقوق ایران نیزاصل 139 قانون اساسی و مواد 454 تا 501 قانون آیین دادرسی مدنی به داوری اختصاص دارد. اما شوربختانه با وجود تاریخ پربار ایران در پاسداشت نهاد زیبای داوری چه در عهد باستان و چه با ظهور اسلام در حال حاضر تراکم پرونده ها در دستگاه قضایی نشان از محجور بودن، این سنت حسنه در سیستم حقوقی کشور دارد.
نکته کلیدی در بازشناسی نهاد داوری در میان مردم وجود اعتماد است و این مهم جز از مسیر تخصص و اخلاق‌گرایی راه به جایی نخواهد برد. و اینجاست که دهکده سفید با ایمان بر لزوم حل و فصل دعاوی خارج از دادگاه و همچنین با تکیه بر تخصص و اصول اخلاقی و حرفه‌ای مفتخر است:
به طور تخصصی در حل و فصل اختلافات مراجعین سفید اندیش به دهکده سفید ورود پیدا کند و با همت وکلا، کارشناسان، حقوقدانان و روانشناسان، آفرینشی بی‌بدیل در عرصه داوری حقوقی کشور ایجاد نماید.


تلگرام
  • تلفن ۵ رقمی :

    051 31601

  • آدرس :

    مشهد، بلوار فردوسی، حاشیه میدان استقلال پلاک 373

  • خبرنامه پیامکی :

    ۳۰۰۰32

۱۳۹۵ © تمامی حقوق این سایت متعلق به دهکده سفید می باشد و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.