دهکده حقوقی سفید (دهکده تخصص)

نمود تخصص در حوزه حقوق، از اهداف عالیه ماستدپارتمان تخصصی دعاوی مربوط به دیوان عدالت اداری

دپارتمان تخصصی دعاوی مربوط به دیوان عدالت اداری

خداوند به عنوان منشا حکومت و اعطای قدرت از دولت ها می‌خواهد جامعه را به گونه ای مدیریت کنند که مردم به عبودیت و عبادت روی آورند. از این روست که اصلاح جامعه و حفظ شرایط مساعد و متناسب برای بهره برداری بشرازامکانات زیستی به عنوان وظیفه اصلی و مسئولیت اساسی دولت ما مطرح می‌شود. لکن در پاره ای از موارد این مسئولیت خطیر به طور مطلوب انجام نمی‌پذیرد و خواسته یا ناخواسته مصائبی را برای افراد جامعه بوجود می‌آورد، در این شرایط وجود نهادی در نقش حامی مردم و مدافع حقوق آنها بایسته است که اقدام ها، تصمیم ها و مصوبه های مأمورین و واحدهای دولتی را زیرنظر گیرد و وظیفه ی رسیدگی به شکایات مردم از دستگاه های اداری را برعهده داشته باشد. قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برای حقوق مردم اهمیت ویژه‌ای قائل شده است. همچنین برای جلوگیری از نقض حقوق مردم، در رسیدگی به شکایت ها و اعتراض‌های آنان از دستگاه های دولتی تدابیر ویژه ای پیش بینی کرده است، از جمله این تدابیر، مرجعیت مجلس شورای اسلامی در رسیدگی به شکایات مردم(اصل90)، سازمان بازرسی کل کشور برای نظارت بر اجرای قوانین(اصل 174) و دیوان عدالت اداری(اصل 173) می‌باشد، از میان این مراجع دیوان عدالت اداری به عنوان یک مرجع قضایی ویژه، نقش بسزایی در خدمت رسانی به مردم و دفاع از حقوق آنان در برابر تعدیات احتمالی مأموران، واحدها و آیین نامه های دولتی برعهده دارد. پرواضح است که هر دعوا معمولأ دوطرف دارد، گاهی هردوطرف شهروند عادی هستند و در مواردی یک طرف شهروند است و طرف دیگر دستگاه اداری یا سازمان عمومی که در این صورت مقام عمومی برای رسیدگی صالح نمی‌باشد و به این گونه دعاوی در دیوان عدالت اداری رسیدگی می‌شود.از مزایای رسیدگی به شکایات مردم از دستگاه های اداری دردیوان عدالت این است که :
اولأ:کم شدن حجم پرونده های درنوبت و به تبع آن تسریع در صدور حکم و تحقق عدالت است. در محاکم دادگستری به دلیل تراکم کارو حجم زیاد پرونده ها و نیز تشریفات پیچیده‌ امر دادرسی به کندی صورت می‌گیرد.
ثانیأ:مسأله تخصصی شدن قضاوت است، رسیدگی دقیق به اقدامات دستگاه اداری علاوه بر دانش حقوق، آگاهی‌های دیگری نیز لازم دارد و بدون آن احکام صادره نمی‌تواند منصفانه وعادلانه باشد و روشن است که محاکم عمومی به طور معمول از تخصص لازم برای این گونه پرونده ها برخوردار نیستند. به جرات می‌توان گفت علاوه بر وجود تخصص در دادرسی و قضاوت در حوزه‌ی دعاوی دیوان عدالت برخورداری از تخصص در مقام دفاع نیز بسیار پراهمیت ‌می‌نماید. از این روست که دهکده سفید با بهره‌مندی از وکلا‌ی متخصص، اساتید دانشگاه و کارشناسان، همتی بدیع در حوزه‌ دعاوی دیوان عدالت اداری آغاز نموده و باور دارد با تفکر گروهی و تلاش تخصصی می‌توان با مظاهر فساد و تباهی در ساختار اداری کشور مبارزه نمود و امنیت قضایی عادلانه را برای عموم مردم به ارمغان آورد.

قوانین مرتبط :

قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد

قانون مدیریت خدمات کشوری

قانون دیوان عدالت اداریدر مواردی که استفاده از خدمات حقوقی فوریت دارد میتوانید با شماره 31601 تماس بگیرید تا توسط کارشناسان دهکده سفید راهنمایی شوید.

تلگرام
  • تلفن ۵ رقمی :

    051 31601

  • آدرس :

    مشهد، بلوار فردوسی، حاشیه میدان استقلال پلاک 373

  • خبرنامه پیامکی :

    ۳۰۰۰32

۱۳۹۵ © تمامی حقوق این سایت متعلق به دهکده سفید می باشد و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.