دهکده حقوقی سفید (دهکده تخصص)

نمود تخصص در حوزه حقوق، از اهداف عالیه ماستکارگاه مدیریت مذاکرات بین المللی و تنظیم قراردادها

در کارگاه تخصصی مدیریت مذاکرات بین المللی و تنظیم قرادادها عنوان شد؛
تحریم ها نخستین موضوع مطرح شده در مذاکرات بین المللی با ایران است
رئیس شورای مدیران مرکز حقوقی و داوری لاهه- هلند در مشهد گفت: نخستین موضوعی که در قراردادهای بین المللی با ایران بیان می شود، بحث تحریم هاست.


به گزارش روابط عمومی و امور رسانه دهکده حقوق تخصصی سفید؛ دکتر علی ماروسی در کارگاه تخصصی مدیریت مذاکرات بین المللی و تنظیم قراردادها که با حضور مدیران ارگان های دولتی و خصوصی و به همت کانون حقوق بین الملل دهکده سفید در هتل درویشی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: در مذاکرات پنج دقیقه اول حساس ترین و مهمترین قسمت مذاکرات است که 80 درصد موفقیت یا شکست را رقم می زند.
وی یکی از اصول مذاکرات را ساختن ذهن طرف مقابل عنوان کرد و افزود: مدیر ارشد هیچ وقت در مذاکرات اولیه حضور ندارد و بعد از کارشناسی و توافق اولیه وارد مذاکرات می شود زیرا مدیر ارشد مدیر تصمیم گیرنده است و باید راه فرار برای تیم مذاکره باشد.
به گفته مدیر پرونده مطالعاتی تحریم های اقتصادی، از منظر حقوق بین الملل در مذاکرات 20 درصد مسائل با صحبت و گفتگو حل می شود و 80 درصد دیگر تابع مسائلی دیگر همچون زبان بدن ،مذاکره کنندگان، محیط، و حتی ظاهر افراد است.
وی با تأکید بر اینکه یکی از نکات مهم در مذاکرات داشتن نقشه خروج است، بیان کرد: در مذاکرات هیچ وقت نباید امتیازی را ارزان فروخت و اگر تیم مذاکره کننده به این نتیجه رسیدند که امتیازی بدهند نباید در ابتدا و به راحتی این امتیاز داده شود.
در ادامه این کارگاه دکتر ذوالفقاری مشاور حقوقی قراردادهای بین المللی و عضوکانون حقوق بین¬الملل دهکده سفید اظهار داشت: مشاور حقوقی در مذاکرات بین الملل باید در حوزه قوانین اعم از قوانین وارد کننده و صادر کننده ورود پیدا کند.
وی با بیان اینکه هیئت مذاکره کننده متشکل از سه بخش فنی، مالی و حقوقی است، اذعان کرد: کارشناسان حقوقی در مذاکرات شروط قراردادها را بررسی و توافقات و نتیجه دو بخش مالی و فنی را در قالب قرارداد حقوقی تنظیم می کنند.

ضرورت تخصص گرایی در حقوق

وی کارگروهی و تخصص گرایی را یکی از مؤلفه های مهمی برشمرد که در حوزه ها بین المللی و موسسات حقوقی کشورهای پیشرفته مورد توجه است و گفت: متأسفانه در کشور ما به موضوع تخصص گرایی در حقوق کمتر توجه شده است و وکلا مثل پزشک عمومی به صورت غیر تخصصی در تمامی حوزه ها مشاوره می دهد.
این حقوقدان و استادحقوق تجارت بین الملل ،دهکده بین المللی سفید را اولین و پیشرفته ترین موسسه حقوقی کشور معرفی کرد که به کار گروهی و تخصص گرایی توجه ویژه کرده است و افزود: دهکده حقوق تخصصی سفید با بهره گیری از اساتید دانشگاه و افراد حرفه ای در مذاکرات و قراردادهای بین الملل یک ظرفیت حقوقی قابل اطمینان را ایجاد کرده اند.

تدوین قرارداد و مدیریت دعاوی
به گفته مستشارکانون حقوق بین الملل در عرصه بین المللی و حقوق تجارت و قراردادهای بین المللی دو موضوع تدوین قرارداد و مدیریت دعاوی از اهمیت بالایی برخوردار است لذا در مرحله اول باید تمرکز برقرارداد باشد که از لحاظ حقوقی کامل، جامع و قابل دفاع باشد.
وی با انتقاد از اینکه تجار در ابتدا خودشان قراردادها را تنظیم و زمانی که با اختلافاتی مواجه می شوند، به وکیل مراجعه می کنند، تصریح کرد: به عنوان مثال در قرارداد توتال که یک شرکت پیشرفته ایتالیایی است تمام تمرکز بر مرحله اول یعنی تدوین قرارداد بود که دچار مرحله دوم نشوند و به طور آنلاین با متخصصان و مشاوران حقوقی در هنگام قرارداد در ارتباط بودند.

تشکیل 15 میلیون پرنده در دستگاه های قضایی
در ادامه کارگاه تخصصی مدیریت مذاکرات بین المللی و تنظیم قرادادها دکتر مجید قاضی زاده استاددانشگاه و دبیراتاق فکر دهکده سفیدمدیریت با اشاره به تشکیل 15 میلیون پرونده حقوقی در دستگاه های قضایی اشاره کرد و گفت: با توجه به جمعیت کشور حداقل 30 میلیون از جمعیت کشور در سال گذشته به صورت مستقیم درگیر پرونده های قضایی بودند.
وی با تأکید بر ارتقاء فرهنگ حقوقی به نحو شایسته در جامعه خاطرنشان کرد: از نگاه مدیران دولتی و خصوصی نقش وکیل تنها در رفع معضل و اختلافات است و وکیل را تنها در دعاوی می شناسند در صورتی که باید قبل از نزاع و اختلاف وکلا حضور داشته باشند.
به گفته این حقوقدان باید فرهنگ الزامی شدن حضور وکیل قبل از نزاع در جامعه شکل گیرد زیرا این مهم در حقوق بین الملل نیز تسری پیدا خواهد کرد.

قاضی زاده باتاکیدبرتخصص گرایی حقوقی افزود: چنانچه مدیران وتجارعرصه بین الملل کشورمان همانند سایرتجار درکشورهای توسعه یافته قبل از انعقادقرارداد وحتی پیش از شروع مذاکرات اقتصادی از حقوقدان متخصص استفاده نمایند قطعا کمتر دچار دعوای احتمالی خواهند شد .
وی ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته همان طور که در مراکز اقتصادی اعم از دولتی یا خصوصی بخشی از درآمد برای تبلیغات اختصاص داده می شود، برای در مسایل حقوقی نیز بودجه ای اختصاص داده شود اما در حقوق داخلی و بین الملل ما این خلاء وجود دارد که باعث شده عقب افتادگی ما در مذاکرات می شود.

برای مشاهده تصاویر کارگاه مدیریت مذاکرات بین المللی و تنظیم قراردادها کلیک کنیدتلگرام
  • تلفن ۵ رقمی :

    051 31601

  • آدرس :

    مشهد، بلوار فردوسی، حاشیه میدان استقلال پلاک 373

  • خبرنامه پیامکی :

    ۳۰۰۰32

۱۳۹۵ © تمامی حقوق این سایت متعلق به دهکده سفید می باشد و هر گونه کپی برداری از آن پیگرد قانونی خواهد داشت.